Pablo Software Solutions
PhoNet - telefonní ústředny 5. generace
PhoNet - telefonní ústředny 5. generace
n
i malí herci dokáží hrát velké divadlo
n
i malé firmy přispívají k rozvoji techniky
n
i malé země mají své úspěšné výrobky
Principy - architektura ústředny PhoNet

Systém PhoNet má architekturu typickou pro telefonní ústředny 5. generace. Jako spojovací pole používá datové switche Ethernet. Klasická analogová a ISDN koncová zařízení i telefonní spoje jsou na PhoNet napojeny přes tzv. telefonní moduly. Moderní VoIP koncová zařízení i telefonní spoje jsou na něj napojeny přímo prostřednictvím datové sítě. Centrální část telefonních ústředen PhoNet je realizována pomocí tzv. dohledového procesoru.
Telefonní ústředny PhoNet jsou vyráběny na základě licence
poskytované firmou ProTel engineering, spol. s r.o.
a jsou určeny k provozu v členských zemích EU.

Různé druhy telefonních ústředen PhoNet se vzájemně liší jen počtem i kapacitou komponent použitých
k jejich sestavení. Pobočková ústředna nemá E1/SS7 spoje a její velikost je zpravidla jen stovky portů. Internetová ústředna nemá moduly pro obsluhu analogových a ISDN telefonů, může obsluhovat až desítky tisíc IP telefonů a disponuje tzv. E1/SS7 svazky. Internetová brána neobsluhuje sama přímo žádné telefony a jsou na ni napojeny pouze E1/SS7 či ISDN30 svazky a VoIP spoje, kde kapacita obou stran bývá shodná. Veřejná ústředna má velké množství modulů pro obsluhu klasických telefonů nebo ISDN30 svazků, neobsluhuje buď žádné nebo pouze malé množství IP telefonů a na další ústředny je napojena pomocí E1/SS7 svazků. Tester ústředen je vybaven takovými druhy a kapacitami komponent, které jsou potřeba pro jeho plánovanou funkci.

Telefonní ústředny PhoNet mají tyto základní parametry:
kapacita ........... 30 portů až 200.000 portů
výkonnost ......... až 500 nových spojení v 1 sec
spolehlivost ....... max. 2 chyby na 10.000 volání
Každý analogový telefon či analogové vedení odpovídá jednomu portu, tel. sběrnice či linka ISDN 2B+D odpovídá dvěma portům,  IP telefon odpovídá jednomu portu, svazek PCM30, ISDN 30B+D nebo E1/SS7 odpovídají třiceti portům a počet portů VoIP svazku je dán jeho kapacitou.

Dohledový procesor sestává z běžných počítačových serverů jejichž typ a počet je dán velikostí telefonní ústředny. Pro malé pobočkové ústředny s kapacitou do 100 portů stačí pouze jeden 19" poloprůmyslový server. Mimořádně velké internetové ústředny s kapacitou max. 200.000 portů používají značkové servery typu IBM BladeCenter.

Telefonní moduly slouží k umístění až 8 periferních desek sedmi různých typů, které jsou určeny pro obsluhu klasických koncových zařízení či klasických telefonních spojů. Celková kapacita obsluhovaných telefonů a spojů je omezena na cca 200.000 portů.
Pro obchodníky i projektanty je k dispozici přehled konkurenčních výhod, základní obchodní informace a přehled stavebních komponent systému PhoNet. Ke dodávaným telefonním ústřednám jsou zákazníkům k dispozici příslušné certifikáty, protokoly a patenty.
mapa stránek